• Inšpiratívne tapety Rasch

    Objavte kvalitné tapety Rasch a užite si širokú škálu tapiet, ktoré si môžete vychutnať v pohodlí
  • Rasch Taste | Chorus Line

    S novou kolekciou Chorus Line - Rasch predstavuje funky odvážne farby, geometrické vzory...
  • Rasch Style | Castellano

    Zatvorte oči a predstavte si vašu dovolenku v Taliansku: malé, krivoľaké uličky, plné vôní čerstvo uvareného espressa...

Tapety

Tapety sa líšia nielen farbami farbami, vzormi, či plasticitou povrchu. Rozdielna môže byť aj ich konštrukcia a materiály použité na ich výrobu. Najviac možností ponúkajú tapety,ktoré sa môžu líšiť materiálom podkladu aj materiálom vrchnej vrstvy. Podkladová vrstva je z vláknitej buničiny, tzv. vliesu.

Vlies je moderný materiál, ktorý veľmi pozitívne ovplyvňuje vlastnosti tapety najmä z hľadiska práce s ňou - jej aplikácie na stenu aj možnosti odstránenia pri renovácii. Vliesové tapety sú rozmerovo stabilné, pri tapetovaní sa nenaťahujú ani nezrážajú a dokážu preklenúť aj malé trhliny v stene. 

Tapetovanie je rýchle a čisté - na rozdiel od klasického spôsobu, keď sa natierala a vlhčila tapeta. Pri vliesových tapetách stačí naniesť lepidlo na stenu a priložiť suchú tapetu. Pri renovácii sa dajú tapety strhnúť nasucho, takže aj táto časť práce je veľmi čistá.

Asi najväčšie rozdieli sú vo vrchnej vrstve dvojvrstvových tapiet. Používajú sa rozličné materiály - od klasického papiera a textílií cez moderný umývateľný vinyl až po tkaniny z prírodných vláken - kožu, drevo či kov. Najbežnejšími materiálmi sú pritom papier, vlies, vinyl a textil.

Tapety s vrchnou vrstvou z vinylu (vinylová pena alebo kompaktný vinyl) sú vhodné do všetkých interiérov. Existujú dokonca aj špecálne vinylové tapety, ktoré odolávajútečúcej vode a hodia sa aj do kúpeľní či kuchýň ako náhrada obkladov na podkladové steny, ktoré neudržia keramiku. Vinyl veľmi dobre odoláva oderu a je úplne svetlostály. Možno ho čistiť namokro so saponátom, kompaktný vinyl dokonca mäkkou kefou. Takéto tapetyčasto mávajú plasticky štruktúrovaný povrch a veľmi dobre skryjú nerovnosť steny.

Vliesové tapety sú rozmerovo stále a dokonale priedušné. Na trhu sú v 2 variantoch: biele pretierateľné alebo tapetry s konečným vzhľadom povrchu v mnohých farbách a vzoroch.

Textilné tapety vychádzajú priamo zo starej tradície a tvorí ich tkanina aplikovaná na podkladovej vrstve - najčastejšie vliesovej. Väčšinou pôsobia veľmi elegantne a honosne.

Tapety sa najčastejšie dodávajú v eurobaloch - v jednej rolke je tapeta o šírke 0,53 m a dĺžke 10,05 m. Na oživenie všetkých druhou tapiet sa často používajú bordúry. Dodávajú sa v rovnakej kvalite ako tapeta, zladené farbou a vzorom. Bordúry mávajú väčšinou dĺžku 5 m, samolepiace 10 m. Ich cena predstavuje asi 75% z ceny tapety.

Vinylové tapety
Textilné tapety
Vliesové tapety

image image